Na co si dát pozor, když vybíráte půjčku
V České republice působí několik bank a několik desítek nebankovních společností, které poskytují úvěry a konkurence mezi nimi je velká. Na své služby se snaží nalákat co nejvíce klientů a přetahují se mezi sebou o to, kdo přinese výhodnější nabídku. Bohužel se často v této souvislosti doslýcháme o podvodných firmách a nekalých praktikách, kterým naletěli především méně informovaní lidé, které jejich neznalost mnohdy přivedla až existenčním problémům.
Nástrahy půjček
Nástrahy půjček mohou číhat v nevýhodných podmínkách, přehnaně vysokých úrocích a poplatcích anebo ve špatné smlouvě. Přinášíme malý přehled toho, na co si dát pozor při sjednání půjčky.
1. Vybírejte známé poskytovatele půjček
Reklamy na půjčky jsou všude – v televizi, na internetu, v tisku i na inzertních plochách ve městech. Firmy s historií si za svou propagaci zaplatí a jejich reklama, ať už kdekoliv, je na úrovni. Tyto firmy si budou pověst dlouhé roky a tak se snaží jednat férově v rámci platných zákonů. Podezřelé jsou rukou napsané inzeráty na kousku papíru vyvěšené na sloupech veřejného osvětlení nebo kdekoli jinde. Taková reklama by v lidech zájem vzbuzovat neměla. Často je na nich uvedeno jen telefonní číslo, kdy je po zavolání hovor přepojován dlouhé minuty a právě za ten lidé zapláti i několik set korun. Podezření by mělo vzbudit také jakékoliv placení za půjčku předem. Seriozní poskytovatele vyřizují půjčky zdarma, bez poplatků. Proto doporučujeme každý kontakt na firmu poskytující půjčky prověřit na internetu z veřejně dostupných zdrojů, ať už kontrolou IČa v obchodním rejstříku nebo jejich činnost zkuste prověřit v různých diskuzích.
2. Poplatky, úroky a RPSN
V souvislosti s půjčkou je často slyšet o úrocích, poplatcích a RPSN. Každá hodnota znamená něco jiného a u každé půjčky být rozdílná - stojí za to jim věnovat pozornost. Ve všech nabídkách na půjčku je zveřejněný úrok, ale ten sám o sobě nezahrnuje další poplatky za půjčku. Proto je nejlepší se řídit hodnotou RPSN a půjčku vybírat na základě tohoto parametru. RPSN je zkratka roční procentuální sazby nákladů a zahrnuje všechny poplatky sečtených za rok jako je vedení účtu, zasílání výpisu, poplatek za sjednaní půjčky a úrok. Jiná je situace u mikropůjček, kdy hodnota RPSN může být zkreslená díky tomu, že je půjčka splatná za jeden měsíc. Proto se u malých půjček častěji orientujte podle poplatků. Dobu 30 dnů lez u těchto půjček prodloužit, ale zase za poplatek, který nebývá malý.
3. Smlouva a sankce při nesplacení
Dejte si pozor co podepisujete. Smlouva je zásadní dokument, ve kterém by mělo být obsaženo vše důležité. Než cokoliv podepíšete měli by jste se s celým zněním smlouvy seznámit. Nespěchejte a smlouvu si důkladně přečtěte celou, včetně všech odstavců psaných malým písmem. Na nesrovnalosti se ptejte nebo je konzultujte nejlépe s právníkem. Smlouva by měla být stručná a výstižná. Zaměřte se hlavně na bod, kde jsou zmíněny sankce za nedodržení podmínek. Hlavně u nebankovních smluv bývají sankce za nesplácení značně vysoké a dluh tak může raketově růst každým dnem. Pozor na rozhodčí doložku – pokud bude ve smlouvě zmínka o ní, radíme, aby jste ji v žádném případě nepodepisovali a obrátili se na jiného poskytovatele. Rozhodce totiž v případě sporu rozhoduje místo nezávislého soudu a to často ve prospěch poskytovatele.
Datum vložení: 1.2. 2016